+48 732 556 279
bhpzdrowie87100@gmail.com
87-100 Toruń
Polskiego Czerwonego Krzyża 3a
NIP: 9562376465
Poznanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w środowisku pracy oraz sposobów ich zapobiegania.
Zrozumienie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy niezbędnych do wykonywania pracy w konkretnym zakładzie i na danym stanowisku, a także obowiązków i odpowiedzialności związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Nabycie umiejętności pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych, reakcji w przypadku sytuacji awaryjnych oraz udzielania pomocy osobie poszkodowanej w wypadku.
Pracodawca lub odpowiednia jednostka prowadząca szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy opracowuje programy szkolenia wstępnego dla różnych grup stanowisk. Programy te określają tematykę, formy przeprowadzenia oraz czas trwania szkolenia i są oparte na ramowych programach szkolenia.
Programy szkolenia są dostosowane do konkretnych rodzajów prac i warunków wykonywania zadań przez uczestników, aby zapewnić spełnienie wymagań bezpieczeństwa.
Pracodawcy są zobowiązani przechowywać programy szkolenia, które były wykorzystywane do aktualnych szkoleń pracowników.
Ramowe programy szkolenia są precyzyjnie określone w załączniku nr 1 do odpowiedniego rozporządzenia.
szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej "instruktażem ogólnym"
szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym"
instruktażem ogólnym |
instruktażem stanowiskowym |
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. |
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Musi to być przełożony posiadający aktualne szkolenie okresowe dla pracowników kierujących pracownikami. |
Nowo zatrudnionych pracowników.
Studentów odbywających praktykę zawodową u pracodawcy.
Uczniów, którzy odbywają praktyczną naukę zawodu.
Jednak istnieją wyjątki:
Pracownik nie musi uczestniczyć w szkoleniu BHP, jeśli spełnia wszystkie trzy warunki:
Rozpoczyna pracę na tym samym stanowisku, na którym pracował wcześniej.
Pracuje dla tego samego pracodawcy.
Nowa umowa o pracę zostaje zawarta bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej.
Osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie są zobowiązane do odbywania szkolenia wstępnego z BHP.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed rozpoczęciem pracy na konkretnym stanowisku dla:
Pracowników zatrudnianych na stanowiskach robotniczych lub innych, gdzie występuje ryzyko narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne.
Pracowników przenoszonych na nowe stanowiska.
Uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów praktykujących w firmie.
Ważne!
Jeśli pracownik wykonuje pracę na kilku stanowiskach, musi przejść instruktaż stanowiskowy dla każdego z nich.
W przypadku zmiany warunków techniczno-organizacyjnych na stanowisku pracy, wprowadzenia substancji szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, nowych narzędzi, maszyn lub urządzeń, konieczne jest przeprowadzenie ponownego szkolenia.
Szkolenie wstępne powinno być przeprowadzone przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie, w pierwszym dniu pracy i w godzinach pracy.
instruktażem ogólnym |
Instruktaż stanowiskowy |
|
3 godziny lekcyjne |
instruktażu pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych |
instruktażu pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych |
8 godziny lekcyjne |
2 godziny lekcyjne |
Wzór karty szkolenia wstępnego jest określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860
Czy szkolenie wstępne może być w formie online?
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego niedopuszczalne jest organizowanie szkoleń wstępnych ogólnych (instruktażu ogólnego) w formie samokształcenia kierowanego. Natomiast, prowadzenie instruktażu ogólnego w formie wideokonferencji jest dopuszczalne również po odwołaniu tego stanu. Z kolei instruktaż stanowiskowy powinien być przeprowadzany w formie tradycyjnej. Wyjątek stanowią pracownicy świadczący pracę zdalną, którzy mogą odbyć w całości szkolenie wstępne w formie zdalnej. Art. 6731 § 2.
Podstawa prawna:
Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy